Biustonosz odciążający kręgosłup - co to za rodzaj stanika?
Biustonosz odciążający kręgosłup – jak wybrać właściwy?
Odpowiednio dobrany biustonosz nie tylko modeluje piersi, kusząco eksponując je w dekolcie, ale także właściwie je podtrzymuje, odciążając plecy i ramiona. Jest to cecha bardzo istotna głównie dla pań, które zostały hojnie obdarzone przez naturę obfitym biustem. Kiedy ciężar piersi wywołuje dyskomfort, lekiem będzie właściwy biustonosz odciążający kręgosłup. Na co zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie? Podpowiadamy!
Wiele kobiet, zwłaszcza tych, które mogą pochwalić się dużym biustem zmaga się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, dolnych partii pleców, karku oraz ramion, co często bywa efektem nieodpowiedniego podtrzymania piersi. Kiedy tradycyjny biustonosz okazuje się być niewystarczającym, z pomocą przychodzi stanik odciążający kręgosłup. Aby mógł on jednak spełnić swoją funkcję, musi być odpowiednio zbudowany i idealnie dopasowany.
Jak wybrać biustonosz odciążający kręgosłup?
Jeśli jesteś posiadaczką dużego biustu z pewnością już wiesz, jak prawidłowo zdjąć miarę, aby bezbłędnie dobrać rozmiar biustonosza – należy zrobić to w pozycji stojącej, obwód pod biustem zmierzyć tuż pod piersiami, obwód w biuście w jego najszerszym punkcie, tj. na wysokości brodawek sutkowych – wynik zaś zawsze zaokrągla się w dół. Pamiętaj, że niezależnie od rozmiaru piersi, wygodne biustonosze powinny być idealnie dopasowane do sylwetki – nie mogą powodować ucisku, ani odstawać od ciała. Wybierając stanik, który ma za zadanie dodatkowo odciążyć Twój kręgosłup, zwróć uwagę na jego następujące elementy:
• Stabilny obwód i szerokie zapięcie Nie każda z nas wie, że to nie ramiączka, a właśnie obwód odpowiada za wsparcie i podtrzymanie piersi. To na nim spoczywa ich ciężar i to właśnie szeroki pas pod biustem jest najważniejszy, jeśli szukasz modelu, który ma zadbać o Twój kręgosłup. Jeśli obwód stanika będzie luźny i zbyt wąski – piersi będą się swobodnie przesuwały, wymykały z biustonosza i opadały, a ich ciężar spocznie na ramiączkach. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim niezdrowe - może doprowadzić do nawykowego garbienia się i w efekcie spowodować wady postawy, które szybko mogą przerodzić się w fizyczny ból nie tylko samych pleców, ale także ramion i karku. Z kolei zbyt ciasny stanik poprzez uciskające ciało elementy może utrudniać przepływ krwi i limfy. Szeroki obwód na dużej powierzchni oplata sylwetkę, dopasowując się do niej, dzięki czemu lepiej stabilizuje biustonosz. Zwiększona szerokość obwodu siłą rzeczy wymusza także odpowiednie zapięcie w postaci co najmniej trzyrzędowej, trójstopniowej haftki.
• Szerokie ramiączka Odpowiednio szerokie ramiączka wspomagają obwód w stabilnym podtrzymaniu biustu. Szerokość ramiączek powinna być dopasowana do wielkości miseczek, ponieważ zbyt wąskie paseczki obciążone dodatkowe masą piersi mogłyby się boleśnie wrzynać w ramiona, powodując ucisk i otarcia. Duże znaczenie ma również miejsce połączenia ramiączek z miseczkami - im bliżej środka ciężkości będą usytuowane ramiączka, tym łatwiej o właściwe podtrzymanie. Aktualnie producenci polskiej bielizny damskiej proponują rozwiązania umożliwiające przepięcie ramiączek bliżej lub dalej od pachy, co znacznie ułatwia idealne dopasowanie. Dodatkowo ramiączka staników odciążających często wyposażone są w dodatkowe miękkie podszycie, dzięki czemu ciężar piersi nie odciska się bezpośrednio na ramionach.
• Miseczki okalające piersi Jeśli borykasz się z bólami kręgosłupa spowodowanymi ciężarem biustu, wybieraj na co dzień biustonosze z głębokimi, pełnymi miseczkami w całości okalającymi piersi. Takie staniki w rozmiarach MAXI mają zwykle dodatkowo wzmocnioną konstrukcję, a spód miseczek jest oprócz tego wyścielony podwójną warstwą stabilnego tworzywa. Biustonosze odciążające cechują się bardziej zabudowaną formą, co sprzyja ustabilizowaniu biustonosza przy ciele i równomiernemu rozłożenia ciężaru piersi.
• Panele zbierające i wzmacniające oraz fiszbiny Aby właściwie zrównoważyć ciężar biustu w obrębie klatki piersiowej w konstrukcji nowoczesnych staników stosuje się także szereg udogodnień, mających na celu przyniesienie ulgi plecom. Boczne panele zbierające to stabilne pionowe wstawki umiejscowione w zewnętrznych partiach miseczek. Mają one na celu zebranie piersi spod pach ku sobie, co nie tylko efektownie lokuje je w dekolcie, ale także niweluje otarcia i umożliwia swobodny szeroki ruch ramion. Niektóre biustonosze odciążające kręgosłup wyposażone są także w specjalne pasy, które dodatkowo wspierają i podtrzymują ciężki biust. Modele z dodatkowymi paskami i wzmocnieniami na plecach pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy i redukcji bólu kręgosłupa. Specjalnie wzmocnione fiszbiny dolne o odpowiednio szerokim rozstawie oraz pionowe fiszbiny boczne pomagają w ustabilizowaniu biustu w staniku, a także optymalizują położenie poszczególnych części składowych biustonosza. Pamiętaj jednak, że fiszbiny nie są obligatoryjne dla właściwego podtrzymania biustu. Biustonosze bezfiszbinowe o wzmocnionej konstrukcji sprawdzą się równie dobrze, jak te z dodatkowym wsparciem.
Teraz już wiesz, jak szukać biustonosza, który zapewni odpowiednie podparcie biustu, a co za tym idzie – niezaprzeczalny komfort. Nie zapominaj, że wybór biustonosza odciążającego kręgosłup to bardzo indywidualna sprawa i zależy tylko i wyłącznie od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Nasz sklep z bielizną online oferuje bardzo szeroki zakres bielizny codziennej i specjalistycznej, dzięki czemu gwarantujemy, że to właśnie u nas znajdziesz model, który spełni Twoje oczekiwania. Wierzymy, że Twoje poszukiwania zakończą się odnalezieniem biustonosza, który zapewni nie tylko wygodę, ale także utrzyma Cię w dobrym zdrowiu i samopoczuciu.